Home > Veterinary Color Display CMS60D-VET Pulse Oximeter Spo2 Probe PR VET Monitor
Veterinary Color Display CMS60D-VET Pulse Oximeter Spo2 Probe PR VET Monitor
CJFT254407901AZ
Add to Cart
Product Attributes:
  • Brand:contec
  • MPN:69450401
  • Included Probe:Ear Lobe Sensor
  • Model:CMS60D-VET
  • Oximeter Type:Pulse Oximeter with Probe
  • Intended Use/Discipline:Biological Laboratory, Family Medicine, Veterinary Medicine
  • Country/Region of Manufacture:United States
  • Estimated shipping time: 2 days
Product Description:
Introduction
Features
1.Small in volume, light in weight and convenient to carry.
2.Easy and simple to operate, low in power consumption.
3.With function menu.
4.Display of SpO2 value.
5.Display of PR value and bar graph.
6.Display of pulse waveform.
7.Adjustable screen brightness, PR sound indication.
8.Review function.
9.Clock function.
10.Audible prompt for over-limit and low battery.
11.Battery status indication.
12.Low battery indication.
13.Storage function for SpO2 and PR values, and data stored can be uploaded to PC.
14.Real-time data can be uploaded to PC.
15.External SpO2 probe can be connected.
Performance
Display mode: color display
SpO2 measurement range: 0 % ~ 100 %(resolution: 1 %)
Accuracy: 70%~100%: ±2%
0%~69%: unspecified
PR measurement range: 30 bpm~250 bpm(resolution: 1 bpm)
Accuracy: ±2 bpm or ±2 %, whichever is greater.
Power consumption: ≤ 100 mA
Voltage: DC 3.0 V
Power supply: two AA batteries
Continuous working time: 44 hours in theory
Safety class: internally powered equipment, type BF applied part
Physical characteristic
Dimension: 110 mm(L) × 60 mm(W) × 24 mm(H)